Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

AKTUALNOŚCI:

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

Utworzono dnia 28.10.2021

 

Miejsko- Gminna Biblioteka Publiczna w Chociwlu bierze udział w Narodowym Programie Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025, Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego  nazwa zadania brzmi: „Dofinansowania dla bibliotek publicznych na zakup nowości wydawniczych oraz usługi zdalnego dostępu do książek w formatach e-booków i/lub audiobooków i/lub synchrobooków - Priorytet 1, Kierunek interwencji 1.1. w ramach NPRCz 2.0”., dzięki udziałowi biblioteka otrzymała dofinansowanie w kwocie 7 753 zł, które przeznaczone jest na zakup nowości wydawniczych. Wszystkie zakupione woluminy ze środków MKDNiS będą opieczętowane pieczęcią kwadratową, na której będzie widniał zapis: „Zrealizowano ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego  w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0”. Biblioteka Narodowa (@bibliotekanarodowa MKDNiS @mkdnis @kulturaisport_gov_pl Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0.

czytaj dalej na temat: Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

Pikinik Profilaktyczny

Utworzono dnia 17.09.2021

13.09.2021 roku Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Chociwlu zorganizowała piknik profilaktyczny dla wszystkich chętnych, pod hasłem ,, Żyj zdrowo z całych sił”. Spotkanie było okazją do spędzenia czasu w gronie rodziny i przyjaciół, a przy okazji zgłębienia wiedzy na temat profilaktyki zdrowia. Piknik odbył się po to, aby promować dbanie o zdrowie psychiczne, fizyczne i przeznaczony był zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Podstawowy cel tej imprezy, to przede wszystkim zachęcenie mieszkańców naszej gminy do zdrowego i bezpiecznego, wolnego od używek trybu życia, jak również popularyzowanie aktywności ruchowej. Podczas spotkania odbyły się różne konkursy, quizy czy pogadanki o zdrowym stylu życia. Uczestnicy bardzo chętnie i z ogromnym zaangażowaniem przystępowali do każdego zagadnienia i konkurencji. Wiele emocji i uśmiechów na twarzy wywołał konkurs muzyczny, który polegał na zanuceniu przez jednego z uczestników, melodii usłyszanej w słuchawkach oraz odgadnięciu przez resztę osób tytułu piosenki. Śpiew poprawia kondycję serca i jednocześnie ma dobroczynny wpływ na ogólne zdrowie. Śpiewaniu towarzyszy wydzielanie tzw. hormonu przyjemności (dopaminy) a także znaczne obniżenie poziomu stresu. Ponadto śpiewanie w grupie, dodatnio wpływa na naszą samoocenę, a także poczucie przynależności. Z ogromnym entuzjazmem, uczestnicy imprezy podeszli do gry – Kalambury, w której hasła przedstawiane były gestami, bez użycia słów, ani wydawania różnych dźwięków. Najważniejsza była dobra zabawa i energia. Podsumowaniem tego, wspaniałego dnia było wspólne biesiadowanie przy ognisku, gdzie każda osoba mogła upiec sobie smaczną kiełbaskę. Dziękujemy wszystkim przybyłym, za tak miło spędzony czas i ogromną energię oraz niesamowitą atmosferę.

czytaj dalej na temat: Pikinik Profilaktyczny

Narodowe Czytanie w Długiem

Utworzono dnia 15.09.2021

W dniu 4 września, podczas odbywających się Dożynek Wiejskich w Długiem, miało również miejsce Narodowe Czytanie. Lekturą jubileuszową, przypadającej w tym roku dziesiątej odsłony imprezy, pod patronatem pary prezydenckiej, była „Moralność pani Dulskiej” autorstwa Gabrieli Zapolskiej. Na miejscowym placu zebrali się licznie zgromadzeni mieszkańcy Długiego i okolicznych miejscowości oraz działacze samorządowi, m. in.: ks. Daniel Gollon – proboszcz parafii w Długiem, Wojciech Majsakowski – zastępca burmistrza Gminy Chociwel, Patrycja Małecka – członkini Rady Sołeckiej, Jadwiga Moskal – sołtys Długiego, Sandra Bajda. Zaproszeni goście odczytali wybrane fragmenty dramatu, określanego podtytułem: tragifarsa kołtuńska. Przy sprzyjającej pogodzie i aplauzie dużej widowni, Narodowe Czytanie stało się istotnym punktem podniosłej uroczystości.

czytaj dalej na temat: Narodowe Czytanie w Długiem

Narodowe Czytanie 2021

Utworzono dnia 08.09.2021

6 września ( poniedziałek) 2021 roku na świetlicy w Hali Widowisko-Sportowej w Chociwlu odbyło się spotkanie w ramach dziesiątej odsłony Narodowego Czytania, które jest organizowane z inicjatywy Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Celem tej akcji jest rozpowszechnianie czytelnictwa, zwrócenie uwagi na bogactwo naszej polskiej literatury pięknej. Tegoroczną lekturą była „Moralność Pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej. Utwór ten został napisany jesienią1906 roku i bardzo szybko stał się popularny, uważany jest za jedno z najważniejszych osiągnięć twórczych pisarki. Dzieło cechuje komizm, bogactwo obserwacji obyczajowych, a zwłaszcza silna wymowa społeczna. Głównym problemem jest kryzys moralności mieszczańskiej. Zapolska pokazała rodzinę mieszczańską, która tylko na pozór żyje godnie i uczciwie. Autorka przedstawiła obłudę, egoizm, prymitywizm myślowy, skąpstwo i brak szacunku do innych. Na początku spotkania odczytany został list Prezydenta Rzeczypospolitej Andrzeja Dudy, zachęcający do ,, jednoczenia się tego dnia wokół nieprzemijających wartości naszego literackiego kanonu, aby czerpać radość z bycia razem przy wspólnej lekturze”. Na akcję Narodowego Czytania przybyli zaproszeni goście, którzy odczytywali wybrane fragmenty dramatu Gabrieli Zapolskiej. Przedstawiona została również prezentacja multimedialna o życiu i twórczości Gabrieli Zapolskiej. Uczestnicy otrzymali również drobne upominki, a mianowicie słoiczki miodu z hasłem ,,Narodowe Czytanie – Chociwel 2021”. Dziękujemy bardzo wszystkim zaproszonym osobom za przybycie i za miłą atmosferę.

czytaj dalej na temat: Narodowe Czytanie 2021

Zajęcia biblioteczne dla dzieci

Utworzono dnia 30.08.2021

W dniach 24.08. i 26.08. 2021r. w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Chociwlu odbyły się zajęcia artystyczno- plastyczne dla dzieci. W pierwszym dniu spotkania pt. ,, Wspomnienia z wakacji”, dzieci przywoływały w pamięci cudowne chwile lenistwa, jak również poznały charakterystyczne cechy krajobrazów Polski: nadmorskiego, górskiego czy wiejskiego. Każde dziecko miało możliwość wypowiedzenia się na temat swojego miejsca wypoczynku, podczas tegorocznych wakacji, a także przedstawienie go na własnoręcznie wykonanej pracy plastycznej. Następnie wszyscy otrzymali obrazki w kawałkach (puzzle), przedstawiające różne krajobrazy. Zadaniem dzieci było ułożenie poszczególnych elementów w całość. Wszyscy uczestnicy zapoznali się z zasadami zachowania bezpieczeństwa nad wodą, w górach, w lesie, na wsi i w mieście, a także dowiedzieli się, jak należy zachowywać się, aby nie niszczyć przyrody. W drugim dniu zajęć pt.,, Kiedy czujemy się szczęśliwi?” dzieci uczyły się dostrzegać, nazywać i wyrażać swoje uczucia poprzez różne formy ekspresji. Najważniejszym celem tego spotkania było rozwijanie przynależności i umiejętności współpracy, jak również rozwijanie wyobraźni i optymistyczne nastawienie do życia. Uczestnikom zajęć przedstawione zostały tabliczki z twarzami, które wyrażały konkretne uczucia. Zadaniem dzieci było wskazanie, co mogłoby być powodem takiego wyrazu twarzy. Następnie na dużym brystolu została narysowana twarz, na której dzieci odrysowywały swoje dłonie – włosy przedstawionej postaci. Na każdym palcu zostały zapisane słowa, kojarzące się ze szczęściem. Kolejnym punktem spotkania było stworzenie ,,plakatu szczęścia”, za pomocą twarzy szczęśliwych osób, wyciętych z gazet. Dziękujemy wszystkim dzieciom za przybycie i ogromne zaangażowanie podczas zajęć.

czytaj dalej na temat: Zajęcia biblioteczne dla dzieci

Zajęcia biblioteczne dla dzieci

Utworzono dnia 19.08.2021

Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Chociwlu

zaprasza wszystkie chętne dzieci na zajęcia biblioteczne, które odbędą się w dniach:

24.08.2021 r. (wtorek) - Zajęcia plastyczne pt. ,,Wspomnienia z wakacji” godz. 15.00

26.08.2021 r. (czwartek) - Zajęcia literackie pt. ,, Kiedy czujemy się szczęśliwi?” godz. 15:00.

 Serdecznie zapraszamy !!!

czytaj dalej na temat: Zajęcia biblioteczne dla dzieci

Wakacje w bibliotece

Utworzono dnia 28.07.2021

W dniach od 21.07 do 23.07 w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Chociwlu odbyły się zajęcia plastyczne, edukacyjne i literackie, których celem było spędzenie wspólnego czasu podczas wakacji, poprzez rozwijanie twórczego myślenia, kreatywności i wyobraźni. Pierwszego dnia odbyły się zajęcia plastyczne pod hasłem „ Wakacje pełne kolorów” , podczas których uczestnicy wycinali latawce i balony, ozdabiali poszczególne modele kolorowymi kartkami oraz farbami. Drugiego dnia przeprowadzone zostały zajęcia edukacyjne, pod hasłem ,,Owocowy talerz”, które dotyczyły zdrowego odżywiania się. Dzieci zapoznały się z wierszem K. Gruszczyńskiego pt. „ Witaminy” , na podstawie którego rozwinęła się dyskusja : dlaczego trzeba jeść dużo owoców i warzyw, jakie produkty należy jeść , aby być zdrowym. Następnie dzieci przygotowały stanowiska pracy i zapoznały się z bezpiecznym i higienicznym wykonaniem posiłku. Po zakończeniu pracy odbyła się degustacja smakowitych sałatek. Pod koniec zajęć odbyły się zabawy ruchowe. Ostatniego dnia odbyły się zajęcia literackie pt.„ Wakacje z Harrym Potterem” , których celem było rozwijanie twórczego myślenia i wyobraźni oraz kształtowanie pracy zespołowej. Uczestnicy zostali podzieleni na cztery Domy według książki, gdzie następnie pracowali w grupach, wypełniając poszczególne zadania, za które były przyznawane punkty. Dzieci wykonywały różdżki czarodzieja z patyku, brały udział w konkursie wiedzy o Harrym Potterze, w kalamburach obrazkowych. Zadaniem ich było również narysować jak najwięcej elementów fantastycznych, występujących w książce, a także trolla, który wtargnął na teren Hogwartu. Wszystkim dzieciom bardzo dziękujemy za przybycie i aktywne uczestnictwo podczas zajęć.

czytaj dalej na temat: Wakacje w bibliotece

Kontakt

MIEJSKO - GMINNA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W CHOCIWLU

ul. Zwycięzców 1

73- 120 Chociwel

Tel. 91 56 22 162

E- mail: biblioteka.chociwel@o2.pl

 

Godziny otwarcia:

Poniedziałek-Piątek 1000-1800

 

Pogoda

Zegar

Kalendarium

Wrzesień 2022
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2

Imieniny

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 53

W poprzednim tygodniu: 37

W tym miesiącu: 157

W poprzednim miesiącu: 111

Wszystkich: 12694